U popodnevnim satima 25. veljače održana je osamnaesta po redu sjednica Gradskog vijeća Grada Lipika na kojoj je sudjelovalo 13 od 15 izabranih gradskih vijećnika. Osim što je ovo bila prva ovogodišnja sjednica, ono što ju je okarakteriziralo jest i to da je trajala manje od jednog školskog sata, samo trideset i pet minuta.
Kako je i uvriježeno na sjednicama Gradskog vijeća, nakon utvrđivanja kvoruma, predsjednik Mladen Dolić (HDZ) otvorio je aktualni sat na kojem su gradski vijećnici mogli postavljati pitanja u vezi svih aktualnih zbivanja na području Grada Lipika lipičkom gradonačelniku Vinku Kasani (HDZ), ali i predstavnicima gradskih stručnih službi. Tu je mogućnost od trinaest vijećnika iskoristilo samo njih dvoje – Mihaela Žili (SDP) i Vlado Stakor (HDZ).
Vijećnica Žili upitala je u kojoj fazi je rješavanje imovinskih poslova vezanih za izradu projektne dokumentacije za asfaltiranje ceste u Kovačevcu, na što joj je gradonačelnik Kasana odgovorio kako se još sve nalazi u početnoj fazi s obzirom na to da su takvi poslovi komplicirani i dugotrajni. Na pitanje gospođe Žili o mogućnosti asfaltiranja te ceste tijekom ove godine, odgovoreno je da to nije predviđeno u proračunu, ali da će biti pojačano održavanje iste. Drugo pitanje je bilo vezano za nastavak Ulice civilnih žrtava Domovinskog rata u Donjem Čagliću koja je dan ranije nasipana (op. a. 24. veljače), međutim, kako je vijećnica istaknula, jarci nisu dugo uređivani te su zarasli. Odgovoreno joj je kako takvih cesta ima dosta na području čitave administrativne jedinice te da je upravo zbog toga prošle godine nabavljen rovokopač-utovarivač kako bi pomogao u održavanju javnih površina, poput održavanja nerazvrstanih cesta, poljskih puteva, iskopa jaraka, uređenja parkirališta, zelenih površina i sličnih radnji.
Situacija s izgradnjom dječjeg vrtića u Poljani te radovi na energetskoj obnovi tamošnje Društvenog doma, odnosno hoće li sve biti završeno u rokovima, zanimalo je vijećnika Vladu Stakora (HDZ). Gradonačelnik Vinko Kasana je tom prilikom kazao da nije zadovoljan s dinamikom izvođenja radova objekta budućeg vrtića. Premda stanje nije alarmantno rečeno je da će izvođač morati više prionuti kako bi završetak bio ispunjen u zadanim rokovima. Stoga je gradonačelnik, kako je i sam napomenuo, sa suradnicima obišao gradilište na kojem će se nalaziti dječji vrtić te je bilo govora i o uvođenju kooperanata od strane izvođača. Što se tiče obnove Društvenog doma, gradonačelnik je rekao kako sve ide prema predviđenom planu. Vijećnik Stakor je upitao i to da li ima ikakvih saznanja vezanih za završetak kanalizacije u Poljani. Odgovoreno je kako je izvođač tih radova Vodoprivreda d.d. koja se nalazi u izuzetno velikim problemima te da postoji mogućnost odlaska tog poduzeća u stečaj.
Nakon aktualnog sata, koji je trajao 12 minuta, vijećnici su prešli na Dnevni red sjednice
Prva točka se odnosila na Prijedlog Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu Komunalca d.o.o. Pakrac u 2019. godini za gospodarenje otpadom. U tom Izvješću stoji da je u Gradu Lipiku od 6170 stanovnika njih 6060 (Lipik, Antunovac, Brekinska, Brezine, Bukovčani, Dobrovac, Donji Čaglić, Filipovac, Gaj, Japaga, Skenderovci, Strižičevac, Klisa, Kukunjevac, Marino Selo, Poljana, Ribnjaci i Šeovica) obuhvaćeno javnom uslugom gospodarenja otpadom, dok njih 110 nije obuhvaćeno javnom uslugom (Bjelanovac, Bujavica, Gornji Čaglić, Jagma, Korita, Kovačevac, Livađani i Subocka), iz čega proizlazi da samo 1,78 % stanovništva nije obuhvaćeno javnom uslugom.
Ovom je prigodom vijećnik Milan Vlajković (HDZ) upitao direktora tvrtke Komunalac d.o.o. Josipa Bišćanina o tome da li pojedinac, u slučaju da ima u vlasništvu više stambenih jedinica, za svaku mora plaćati odvoz smeća. Direktor Bišćanin je odgovorio kako se ta usluga može otkazati, što je iskoristio veliki broj građana, te se nadovezao kako se kao mjerilo da se nekretnina ne koristi gleda potrošnja struje. Stoga je samo potrebno priložiti potvrdu od HEP-a gdje stoji da je potrošnja električne energije tijekom šest mjeseci bila manja od 6kW (kilovata).
Nakon usvajanja prve točke Dnevnog reda, vijećnici su jednoglasno usvojili i Prijedlog izmjena Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića „Kockica“ Lipik, Izvješće o izvršenju plana djelovanja u području prirodnih nepogoda za 2019. godinu, Prijedlog Odluke o dopuni Odluke o nerazvrstanim cestama (Ulica 30. svibnja, Filipovac), Prijedlog Odluke o utvrđivanju svojstva komunalne infrastrukture javnog dobra u općoj upotrebi i Prijedlog suglasnosti za promjenu investitora (s Grada Lipika na Državnu ergelu Đakovo i Lipik).
Kod ove posljednje točke, vijećnik Ivan Pleša (HDZ) se nadovezao na nedavni posjet ministrice poljoprivrede Lipiku upitavši gradonačelnika kad se može očekivati početak izgradnje nove ergele. Gradonačelnik Kasana je rekao da nema što dodati na izjavu koju je ministrica dala medijima te da se očekuje početak radova sredinom ljeta. On je i ovom prilikom rekao kako se radi o projektu Raminac koji je podijeljen u četiri faze. Prva je upravo izgradnja nove ergele s pristupnom cestom, druga faza je adrenalinski park, treća faza su smještajni kapaciteti, a četvrta faza je gradnja novog hipodroma.
Pod točkom različito vijećnica Žili je podsjetila kako je ljetos istaknula da postoji interes za smjenski rad (produženi boravak) u Dječjem vrtiću „Kockica“ te da joj je tad odgovoreno kako je među roditeljima vrtićaraca provedena anketa i da ih je bilo manje od trideset. Što je nedovoljan broj zainteresiranih. Ovom prilikom je ponovno ukazala na taj interes, a gradonačelnik joj je, zahvalivši na prijedlogu, odgovorio kako će među roditeljima biti ponovno provedena anketa te da broj zainteresiranih ne mora biti fiksan, odnosno da ih može biti i petnaestak, osvrnuvši se kako je Grad Lipik uveo i produženi rad u lipičkoj osnovnoj školi. Tu se javio i vijećnik Ivan Pleša, inače predsjednik Upravnog vijeća lipičkog vrtića, koji je ukazao na nedovoljan kadar, što znači nedostatak odgojiteljica na našem području. Stoga je na kraju ove brzinske, ujedno i prve ovogodišnje sjednice Gradskog vijeća zaključeno kako bi u slučaju eventualnog uvođenja produženog boravka u vrtiću moglo doći i do novih zapošljavanja.